İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

30.01.2012 Pazartesi… Dünyada Öne Çıkanlar…

ŞAM YÖNETİMİNDEN MUHALİFLERE YEŞİL IŞIK
Geçtiğimiz yılın Mart ayından bu yana muhaliflerle ordu birlikleri arasında çatışmalara sahne olan Suriye’de şiddeti durduracak adım Şam yönetiminden geldi. Rusya, Şam yönetiminin muhaliflerle görüşmeyi kabul ettiğini açıkladı. Diplomasi kulislerinde bunlar yaşanırken Suriye’den bugün de silah sesleri ve dumanlar yükselmeye devam etti.

AVRUPA’NIN KALBİ FELÇ OLDU
Euro bölgesini etkisi altına alan borç krizi Avrupa Birliği’nin kalbi Belçika’yı da vurdu. Belkçika’da kamu ve özel sektör çalışanları hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto etmek için 24 saatlik greve gitti. Sanayi bölgeleri girişlerinde yollar işçiler tarafından kapatılırken ülkede ulaşım adeta durdu.

İRAN’IN NÜKLEER PROGRAMI
İran’ın Batı ile arasında krize neden olan nükleer programı bir kez daha mercek altına alınıyor… Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na bağlı bir heyet İran’ın nükleer faaliyetlerini de denetleyecek. Heyetin, bizzat tesisleri ziyaret edip etmeyeceği henüz netlik kazanmadı. Ancak heyetin uçağının Tahran’a indiği zaman yapılan protesto gösterileri gözlemin kolay yapılamayacağı mesajı verdi.

SARKOZY ATAĞA KALKTI
Fransa’da Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Nicolas Sarkozy atağa kalktı. 8 ayrı televizyon kanalından canlı yayınlanan programda Fransız halkına seslenen Sarkozy ekonomide pembe bir tablo çizdi. Son anketlerde Fransa Cumhurbaşkanının, Sosyalist rakibiyle arasındaki farkı kapattığı ortaya çıktı.

ABD’DE ZİNCİRLEME KAZA
Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde meydana gelen zincirleme trafik kazası faciaya dönüştü. Onlarca aracın birbirine girdiği kazada 10 kişinin hayatını kaybettiği, 18 kişinin yaralandığı açıklandı.

EN GÜÇLÜ ADAMLAR YARIŞTI
İngiltere’de düzenlenen en güçlü adam yarışında, yüzlerce katılımcı birbirinden zorlu engelleri aşarak birinci olmaya çalıştı. Yüzlerce İngilizin arasından yarışı kazanansa bir Alman oldu.

Politik Akademi

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir