23.01.2012 Pazartesi… Dünyada Öne Çıkanlar…
Connect with us

Günün Özeti

23.01.2012 Pazartesi… Dünyada Öne Çıkanlar…

Yayınlandı

on

SENATODA “İNKAR” GÜNÜ

Türkiye-Fransa ilişkilerinde tarihi bir gün yaşanıyor. İki ülke ilişkilerinin gerilmesine neden olan soykırımı inkâr yasa tasarısı Fransız Senatosu’nda görüşüldü. Tasarının kabul edilmesi bekleniyor.

KIBRIS İÇİN ÇÖZÜM ARANIYOR

Kıbrıs’ta çözümün arandığı üçlü görüşmelerin beşincisi New York’ta başladı. Görüşmeye Birleşmiş Milletler genel sekreteri Ban ki-Moon, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas katılıyor.

AB’DEN İRAN’A AMBARGO

Avrupa Birliği’nden beklenen karar geldi. İran’a yönelik ağır ve kademeli petrol ambargosu 1 Temmuz 2012 itibariyle yürürlüğe girecek. İran’ın yaptırım kararına tepkisi sert oldu. İran parlamentosu Dış İlişkiler ve Ulusal Güvenlik Komitesi, İran’dan yapılan petrol ihracatında azalma olması halinde, Hürmüz Boğazı’nı kesinlikle kapatacaklarını söyledi.

ARAP BİRLİĞİ’NİN SURİYE PLANI

Suriye’de bulunan gözlemcilerinin raporlarını inceleyen Arap Birliği, Şam yönetimine ikinci bir plan sundu. Beşar Esad’ın görevi devretmesini ve ulusal birlik hükümeti kurulmasını öngören plana Şam yönetiminden sert tepki geldi. Suriye, planı içişlerine müdahale olarak değerlendirdi ve sert bir dille reddetti.

YEMEN’DE SALİH DÖNEMİ BİTTİ

Yemen devlet başkanı Ali Abdullah Salih, Körfez ülkelerinin arabuluculuğuyla varılan anlaşma sonrasında tüm yetkilerini devrederek ülkesinden ayrıldı. 33 yıllık iktidarı boyunca yaptığı hatalardan dolayı halkından af dileyen Salih, tedavi için Amerika Birleşik Devletleri’nin yolunu tuttu.

HIRVATLAR AB’YE “EVET” DEDİ

Hırvatistan’da referandum için sandık başına giden halk Avrupa Birliği’ne “evet” dedi. Birliğin 28’inci üyesi olacak ülkede katılım düşük olsa da sandıktan yüzde 67 oranında “evet” oyu çıktı.

16 YAŞINDA DÜNYA TURU

Yelkenlisiyle tek başına dünya turuna çıkan 16 yaşındaki Laura Dekker, turu 518 gün sonra tamamladı. Küçük yaşına rağmen büyük hayalini gerçekleştirmeyi başaran Dekker, tek başına dünya turu yapan en genç denizci unvanının sahibi oldu.

 

Politik Akademi

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.