İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BM, Şam Yönetimini Kınayamadı

Arap Birliği tarafından Suriye ile ilgili hazırlanan karar tasarısının ele alındığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısı uzlaşmaya varılamadan sona erdi. Konsey’in geçici üyesi Fas’ın sunduğu Şam yönetimini kınayan karar tasarısı Rusya ve Çin’in çekimser tutumu nedeniyle oylanamadı.

Arap Birliği ve Katar’ın Suriye’deki şiddet olaylarının sona erdirilmesi için Güvenlik Konseyi’nin harekete geçmesi çağrısında bulunduğu toplantıda Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Esad’ın yönetimi bırakıp siyasi bir geçiş sürecini başlatması gerektiğini söyledi. Clinton sivillerin canına kasteden bütün saldırıları Esad’a bağlı güçlerin yürüttüğünün net delillerle ortada olduğunu savundu.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler nezdindeki daimi temsilcisi ise, Arap Birliği’nin Suriye için hazırladığı planı desteklediklerini; yeni bir karar tasarı üzerinde çalışılabileceğini ifade etti. Rus diplomat “bir ülkenin siyasi iç meselesine ilişkin hazır reçeteler sunmak Güvenlik Konseyi’nin işi değil.  Hangi kral düşmeli, hangi başbakan iktidarı bırakmalı, bunları söylemek Güvenlik Konseyi’ne düşmez” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir