İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suriye’de Şiddet BM’de Girşimler Sürüyor

Mart 2010’dan bugüne muhaliflerin gösterilerine sahne olan Suriye’den silah sesleri ve dumanlar yükselmeye devam ediyor. Son iki gün içinde çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının 70’e yükseldiği öğrenildi. Suriye resmi haber ajansı SANA ise değişik kentlerde meydana gelen silahlı saldırılar ve çatışmalarda biri tuğgeneral olmak üzere 7 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı. Çatışmalarda çok sayıda silahlı muhalifin etkisiz hale getirildiğini kaydeden ajans Tedmür kentinde bulunan Dedeman Oteli’nin silahlı kişilerin saldırısı ve yağmasına uğradığını bildirdi.

Ülkede şiddet sürerken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin Suriye karar tasarısını ele aldıkları toplantıda ilerleme kaydedildi. Rusya’nın, karar taslağında bulunmasına itiraz ettiği pek çok konu, Fas tarafından hazırlanan yeni metinden çıkarıldı. İlk metinde Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın görevi bir yardımcısına bırakması ve ardından seçimlere gidilmesi istenirken, yeni metinde bu ifade tamamen çıkarılıyor.

Suriye’ye silah gönderilmesinin engellenmesi talebi de yeni metinde yer almıyor. Rusya, Beşar Esad’ın görevi bırakmasını istemenin, Suriye’de rejim değişikliği anlamına geleceğini savunarak karar taslağına itiraz ediyordu.

Daha önce Güvenlik Konseyi’ne sunulan ve Esad rejiminin kınanmasını öngören bir başka karar tasarısını veto eden Rusya ve Çin’in tutumu yeni tasarının kaderini belirleyecek. Tasarının 15 üyeli Güvenlik Konseyi’nde en az 9 oy alması ve hiçbir daimi üye tarafından veto edilmemesi gerekiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir