BM'deki Suriye Savaşının Galibi Rusya Oldu
Connect with us

Günün Özeti

BM’deki Suriye Savaşının Galibi Rusya Oldu

Yayınlandı

on

Suriye’de geçtiğimiz yılın Mart ayından bugüne en az 5 bin can alan şiddete son vermeyi amaçlayan ve Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar tasarısı Rusya engeline takıldı. Rusların veto tehdidi nedeniyle, Suriye devlet başkanı Beşar Esad’a yapılan istifa çağırısı metinden çıkarıldı.

Arap-Avrupa tasarısı olarak nitelendirilen ve geçen hafta Birleşmiş Milletler  Güvenlik Konseyi’ne sunulan yeni karar tasarısı, Suriye devlet başkanı beşar esad’a görevini bırakması için 15 günlük süre tanıyor ve aksi halde ek tedbirler almayı öngörüyordu.

Güvenlik konseyi daimi üyesi Rusya’nın itirazları nedeniyle karar tasarısı üzerinde yoğun pazarlıklar yaşandı ve sonunda “veto” kartını ortaya koyan Rusya galip çıktı. Rusya’yı ve Çin gibi tarsıya kuşkuyla yaklaşan ülkeleri olumlu oy vermeye ikna etmek isteyen Batılı ve Arap temsilciler, Esad’ın 15 gün içinde görevini bırakmaması halinde silah ambargosu ve diğer yaptırımlar öngören ifadeyi karar tasarısından çıkardı. Ancak bu durumda bile tasarının Güvenlik Konseyi’nde kabul edileceğine kesin gözle bakılmıyor.

Diplomasi kulislerinde bunlar yaşanırken Suriye’den silah sesleri ve dumanlar yükselmeye devam ediyor. Ülkenin dört bir yanında muhalif gösteriler devam ederken, çıkan çatışmalarda iki taraf da ağır kayıplar veriyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.