El Kaide’den Suriye Muhalefetine Destek
Connect with us

Makale Analiz

El Kaide’den Suriye Muhalefetine Destek

Yayınlandı

on

Şam ve Halep’teki intihar saldırıları El Kaide’nin işi miydi? Suriye muhalefetinin Esad’ı suçlamasına karşın, Amerikalı yetkililer El Kaide’den kuşkulanıyorlar. Nitekim, örgütün lideri Ayman el- Zevahiri’den Esad karşıtlarına gelen açık destek de bu yöndeki kuşkuları doğrular nitelikte.

Zevahiri, El Kaide’nin internet sitesinde yayınlanan videoda Türkiye, Irak, Ürdün ve Lübnan’daki Müslüman halkları Suriye’deki isyancıların yardımına koşmaya çağırıyor: Suriye’deki rejim “kanserli”. Bu rejimden kurtulmak için her türlü aracın kullanılması “mubah”.

Yanı sıra, Irak istihbaratının bulguları da Kuzey Irak’tan Suriye’ye El Kaide bağlantılı teröristlerin geçişini ve silah akışını kanıtlıyor. Bu arada Suriyeli bir generalin evinin önünde silahlı üç kişi tarafından öldürülmesi eylemi de El Kaide’nin işine benziyor. Bu saptamalar Amerikalı yetkililerden. Ama ne acıdır ki, Suriye gerçeğini çarpıtanlar da onlar.

10 yıl sonra ortaya çıkan korkunç sır…

Sırbistan’ın Bosna sınırında onarım nedeniyle boşaltılan bir baraj gölünün yatağında, 2010 yılından bu yana yapılan kazılarda, 162 kişinin cesedi bulundu.

DNA araştırmaları, cesedi bulunanların 1992-1995 yılları arasında Sırp güçleri tarafından öldürülen insanlar olduğunu ortaya çıkardı.

Merkezi Bosna’da bulunan Uluslararası Kayıp Kişiler Komisyonu (ICMP), kurbanların dörtte birini kadınların oluşturduğunu, 10 kadarının çocuk olduğunu ve ceset sayısının 200’e ulaşmasının beklendiğini bildirdi.

ICMP kayıtlarına göre, Bosna Savaşı’nda öldürülen 100 bin dolayındaki Müslüman’dan 30 bin kadarının cesedine henüz ulaşılabilmiş değil. (Kaynak: DW)

Sean Penn, Falkland Adaları sorununa el attı

İki Oscar ödüllü, Amerikalı ünlü sinema oyuncusu Sean Penn Falkland Adaları sorununda Arjantin’e destek verdi. Arjantin’i ziyaretinde Devlet Başkanı Cristina Kirchner tarafından kabul edilen Sean Penn, “Bugün dünya, sömürgeci ideolojiye olan gülünç ve modası geçmiş bağlılığa hoşgörü gösterecek durumda değildir” sözleriyle İngilizler’in tepkisi çekti. Ünlü oyuncu, Cameron hükümetinin adalardaki asker sayısını ve deniz gücünü artırmasına ilişkin olarak da “Tek çözüm yolunun diplomasi olduğunu” söyledi.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.