İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suriye’ye çatıp İran’ı savunmak çelişki mi?

Suriye’de Esad’ı gözden çıkarıp İran’ı savunmak, Türk dış politikasının bir çelişkisi midir? Yoksa, çelişki gibi görünün politika, pragmatik bir yaklaşımdan mı kaynaklanmaktadır?

Doğrusu, kolayca anlaşılmıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington ziyareti sırasında, Suriye ve İran konularındaki sorularla sıkça karşılaştı. Ve bu soruları yanıtlarken, her iki konuda da gayet net açıklamalar yaptı. Örneğin, Suriye konusunda söyledikleri, Batılı ülkelerin yaklaşımından bile daha açık seçikti. “Herkes sessiz kalsa, seyirci kalsa bile Türkiye çevresindeki katliama seyirci kalmayacaktır” diyordu Davutoğlu.

İran’a yaklaşımı da farklı değildi: “İran’a olası bir askeri operasyon felaket olur. Bu bir seçenek olmamalı, akla yatkın ve uygulanabilir değil. Türkiye olarak biz buna karşı olacağız ve hiçbir zaman bölgemizde yeni bir askeri gerginliği, yeni bir operasyonu onaylamayacağız.”

Dışişleri Bakanı’nın ne Suriye için söylediklerinde, ne de İran’la ilgili açıklamasında anlaşılmaz bir yan vardı. Hiçbir diplomat Davutoğlu’nun açıklamalarını kafa karıştırıcı bulamazdı. Ancak, Suriye ile İran’ın ilişkisi düşünüldüğünde, Türkiye’nin politikaları zihinsel bir bocalamaya yol açıyordu. Çünkü Suriye demek, bir anlamda, İran demek de değil miydi?

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi daha geçen gün, “Suriye bizim kırmızı çizgimizdir” diye konuşmuştu. Ayrıca Esad’ı ayakta tutan dayanakların başında İran’ın mali ve maddi yardımının geldiğini tüm dünya biliyordu. Açıklık ve seçiklik iyiydi. Ancak İran, Suriye’de kaldığı sürece bu politikanın pratikte bir yararı olabilir miydi? Üstelik, hem Suriye’nin, hem İran’ın hamiliğine soyunmuş bulunan bir de Rusya vardı. Ve tabii Çin’i de unutmamak gerekirdi.

O zaman, bu tablodan çözüm çıkar mıydı?

Düşünmeye değerdi…

Engin Özpınar

Olay Gazetesi Köşe Yazarı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. / Yazara E-Posta atamak için tıklayın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir