İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy Yeniden Aday

Fransa’da yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde heyecan yükseldi. Sosyalistlerin adayını belirlemesinin ardından Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy de göreve bir dönem daha talip olduğunu açıkladı.

Twitter’dan attığı mesajla tekrar aday olacağının sinyalini veren Sarkozy, resmi açıklamayı televizyondan yaptı.

Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz yüzünden kendini aday olmakla yükümlü hissettiğini söyleyen Sarkozy fırtınalı denizde kaptanların gemisini terk edemeyeceğini belirtti.  Sarkozy, ”Evet, seçimler için adayım” diyerek ikinci kez cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacağını seçmenlere duyurdu.

Sarkozy, açıklamalarında iddialı olsa da son kamuoyu yoklamaları, ilk turu 22 Nisan, ikinci turu 6 Mayıs’ta düzenlenecek seçimleri Sosyalist Parti adayı Francois Hollande’ın açık farkla önde bitireceğini ortaya koydu.

Anketlerde önde görünen Sosyalisterin adayı Hollande, Sarkozy’nin adaylığını seçim kampanyasını yürütürken yorumladı. “Bu haberi uzun zamandır bekliyorduk” diyen Hollande, Sarkozy’yi, cumhurbaşkanı sıfatıyla yurt içinde yaptığı gezilerde, ”seçim propagandası” yapmakla suçladı.

Muhalefet lideri, daha önce de seçimler için adaylığını resmen ilan etmediği için devletin bütçesinden karşılanan ziyaretler sırasında, Sarkozy’nin seçim propagandası yapamayacağı görüşünü dile getirmişti.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir