İnkar Yasası Anayasa Konseyi'nden Döndü
Connect with us

Avrupa

İnkar Yasası Anayasa Konseyi’nden Döndü

Yayınlandı

on

1915 olaylarına ilişkin Ermenilerin soykırım iddialarının inkarına hapis ve para cezası öngören yasanın Fransa Meclisi’nde ve Senato’da onaylanmasının ardından Türkiye’ye iyi haber Anayasa Koneyi’nden geldi.

Fransız Anayasası’nın 33. maddesine ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle iptali istenen yasa Fransa Anayasa Konseyi’nde masya yatırıldı.

Konsey, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasayı Anyasaya aykırı bularak iptal etti.

Bu Türkiye kadar Fransa için de iyi bir haber. Yasanın Senato’da kabul edilmesinin ardından pek çok ülkenin tepkisini çeken Fransa, Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’nin sert tutumuna karşın değerlerinden vazgeçmediğini bir kez daha gösterdi.

Fransa’da kazanan Sarkozy değil; hukuk, demokrasi ve ifade özgürlüğü oldu!

Nicholas Sarkozy’nin yaptığı oy tacirliği ve Ermenileri kandırma politikası ise işe yarayacak görünmüyor. Yasanın Anayasaya aykırı olduğunu bilen Sarkozy, bunun Komisyon’dan döneceğini bile bile Ermeni iddialarını destekler bir görünüm sergileyerek Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde oy toplamaya çalıştı. Ancak Kamuoyu yoklamaları Ermeni seçmenler de dahil olmak üzere Fransa vatandaşlarının büyük bir bölümünün Sarkozy’i inandırı bulmadığını ortaya koydu.

Sözün özü, Fransa büyük bir yanlıştan dönerek hala hukukun, demokrasinin ve ifade özgürlüğünün var olduğu bir ülke olduğunu tüm dünyaya gösterdi.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.