Deraya Katliamı, Muhalifler ve Gerçekler…
Connect with us

Makale Analiz

Deraya Katliamı, Muhalifler ve Gerçekler…

Yayınlandı

on

Hafta başında tüm medyada görüntüsüyle birlikte yer aldı: Upuzun bir çukur ve sıra sıra cesetler… Şam’ın Deraya kasabasında katliam… Kurban sayısı 245…

Kim gerçekleştirdi bu katliamı? Çoluk çocuk, kadın erkek, yaşlı genç demeden hangi canavar kıydı bu insanlara? Batı medyası, her zaman yaptığı gibi, Suriye ordusunu işaret etti. Suçlu askerlerdi.

***

Ünlü İngiliz gazeteci Robert Fisk, katliam haberini aldığında Şam’daydı ve hemen atlayıp Deraya’ya gitti; kasabaya giren ilk Batılı gazeteci oldu. Fisk’in, Independent gazetesinde kaleme aldığı izlenimleri Avrupa medyasındaki önyargıları tuz buz edecek türdendi. İngiliz gazetecinin halktan insanlarla görüşmesi, tanıkları dinlemesi, olay yerindeki incelemesi katliamda tek bir adresi gösterdi: Suriyeli muhalifler…

***

Bundan önce de Suriye’den gelen katliam haberlerinde hep soru işaretleri vardı. Ancak ilk kez Robert Fisk sayesinde muhaliflere suçüstü yapılmış oldu. Üstelik tam da BM Güvenlik Konseyi’ndeki tampon bölge oturumunun arifesinde…

Gerçi Rusya ve Çin’in vetosu nedeniyle tampon bölge kararı alınması hiç mümkün değil ama ilginç olan, ABD’nin de öneriye soğuk bakması…

Olasıdır ki Washington, Suriye’deki muhalif güçlerin düzenlediği katliamların artık gizlenemez ve Şam’ın üzerine yıkılamaz duruma geldiğinin farkında. Obama yönetiminin, Fransa’nın hem tampon bölge hem de askeri müdahale konusundaki aceleciliğine gösterdiği tepki de galiba bu yüzden.

***

Sarkozy’yi aratmayacağı anlaşılan sosyalist Hollande ne dikiz aynasına bakmayı ne de gerektiğinde fren yapmayı biliyor. Tampon bölge… Muhaliflerin geçici hükümet kurması ve tanınması… Kimyasal silah gerekçesiyle askeri müdahalede bulunulması…

Irak ve Afganistan defterleri kapanıp ABD geri dönerken Hollande uçuyor da uçuyor.

***

Bir dur bakalım… Amerika niye bu kadar düşünceli… Rusya ve Çin niye Esad’ın arkasında duruyor… Bir düşün!

Fransa’da Hollande: Büyük hayal kırıklığı… Dünya, henüz Sarkozy’den farklı olan bir yanını, bir düşüncesini göremedi. O da emperyalist Fransa düşüyle yatıp kalkıyor anlaşılan. Oysa o yıllar biteli çok oldu, o yüzyıl çoktan sona erdi. Ne yani, gelip Suriye’yi kendine sömürge mi yapacaksın?

Mursi kadar akıllı çıkmadı Hollande… Mısır’ın yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi… Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao’nun davetlisi olarak Pekin’deydi ve ziyaretin ağırlık noktası ekonomik ilişkilerdi.

Her yıl artan ikili ticaret hacmi Kahire’ye de, Pekin’e de cesaret veriyordu. Mursi, ziyaretten öylesine memnun kaldı ki, Çin’e stratejik ortaklık önerdi, “Mısır, Çin’in Afrika ve Ortadoğu’ya açılan kapısı olabilir” dedi.

***

Sürpriz, Mısır’ın Suriye sorununda Çin’le “hemfikir” olduğunu açıklamasıydı. Yani Mısır da, Suriye krizini askeri yolla çözmeye çalışmanın ağır sonuçları olacağını vurguluyor, krizin “barışçıl yoldan” çözülmesini istiyordu ve yabancı müdahalesine karşı çıkıyordu.

***

Bugün Tahran’da “Bağlantısızlar Hareketi” zirvesi toplanıyor. Hareket’e üye 120 ülke var. Zirvenin gündemindeki en önemli konulardan biri de Suriye… Batılıların canını sıkacak bir sürpriz de bu zirveden çıkabilir.

***

Dünya artık ABD ve Avrupa’nın istediği gibi dönmüyor. Bu da, Suriye ve Esad için büyük şans!

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.