Siz Bu Yazıyı Okurken En Az 7 Çocuk Ölecek
Connect with us

3. Dünya

Siz Bu Yazıyı Okurken En Az 7 Çocuk Ölecek

Yayınlandı

on

Dünyamız gelişiyor, iletişim teknolojileriyle birlikte hemen her yer ulaşılabilir oluyor. Dünyanın öbür ucunda neler olup bittiğini rahatlıkla görebiliyor, duyabiliyoruz…

Ancak en azından medyada yeteri kadar görmediğimiz, duymadığımız şeyler de oluyor. Mesela biz görmesek de dünyada her saat 228 çocuk açlık, ishal ya da sıtma gibi önlenebilir nedenlerle hayatını kaybediyor. Çocuklar tüm dünyanın gözleri önünde birer birer, onar onar ölüyor…

Madalyonun Görünmeyen Yüzü

Dünyamız bir yandan hızla gelişirken, diğer taraftan bin yıllardır uğraştığı açlık sorununu bile hala çözebilmiş değil. Öyle ki Birleşmiş Milletler ve bağlı kuruluşların yaptığı araştırmalara göre, Dünyada bir yılda yaklaşık 2 milyon çocuk açlık ve bununla ilişkili nedenlerle hayatını kaybediyor.

İstatistiklere yetişkinleri de dahil ettiğimizde Dünyada yaklaşık 1 milyar insanın aç olduğunu görüyoruz. İşin daha kötü tarafı ise, geçen onca yıla ve verilen çabalara rağmen dünyanın açlıkla mücadelede yeteri kadar başarılı olamaması. 1990′da 845 milyon olan aç insan sayısı 2009′da bir milyarı geçiyor ve bu sayı günümüze kadar artarak büyüyor.

Belki onları görmediğimiz, seslerini duymadığımız için çok da  farkında değiliz ancak dünyada 1 milyar insan aç. Bu da dünya üzerindeki yaklaşık 7 kişiden birisinin aç olduğu anlamına geliyor.

Dünyaya Yetecek Kadar Gıda Var Ama…

Peki, bunun nedeni ne? İnsanlar neden aç? Akla ilk olarak üretilen gıdanın tüm dünyayı doyurmaya yetmediği gelebilir. Ancak açlığın nedeni bu değil! Birleşmiş Milletler’in yaptığı araştırmalar üretilen gıdaların tüm insanları doyuracak miktarda olduğunu gözler önüne seriyor.

Sorun toprakta değil bizlerde, insanlarda. Yani Thomas Hobbes bir kez daha haklı çıkıyor:  insan insanın kurdu olmaya devam ediyor. Sorun savaşlar ve gıdanın düzgün, adil dağıtılmamasından kaynaklanıyor.

Herkes Üstüne Düşeni Yapmalı

Dünyada açlık sorunuyla mücadele eden onca kurum ve kuruluş var. Birçok gönüllü yaşamlarını, küçük çocukları yaşatmak için harcıyor. Ancak elde ettiğimiz sonuç bugün için yeterli görünmüyor. İstatistikler sizin bu yazıyı okurken harcadığınız 2 dakika içerisinde en az 7 çocuğun açlık ya da ishal gibi önlenebilir nedenlerle hayatını kaybettiğini söylüyor. Ve bu ölümler siz dahil kimsenin pek de umurunda değil. Oysa sorunu kanıksamış görülen dünyanın artık birşeyler yapması gerekiyor.

Başta Birleşmiş Milletler gibi örgütlerin bu sorunu daha fazla gündeme getirmesi ve çözüm arayışına girmesi lazım. Uluslararası, uluslaraşırı ya da ulusal tüm örgüt, kurum ve kuruluşların ve özellikle de biz bireylerin daha yaşanılabilir bir dünya için üzerine düşeni yapması gerekiyor. Aksi halde yanı başımızda insanlar öldükçe bizlerin de insanlığı ölüyor.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.