Osmanlı'nın Üretim Yapısı
Connect with us

İktisat

Osmanlı’nın Üretim Yapısı

Yayınlandı

on

Son zamanlarda kaçak öğrencilik yapmaya başladım: kendi derslerimin yanı sıra diğer bölümlerin derslerini de izliyorum. Özellikle sosyal bilim alanında adlarını sıkça duyduğum iki ismin, Prof. Dr. Ali Yaşar Sarıbay‘ın ve Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün‘ün derslerini ilgiyle takip ediyorum. Oldukça verimli dersler oluyor benim için..

Cuma günü Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün’ün “Türkiye’nin Politik Yapısı” adlı dersi vardı. Derse katılmak benim adıma oldukça yararlı oldu, Osmanlı’nın üretim yapısını kafamda şekillendirebildim. Hatta hocamızın anlatımı sayesinde bu yapıyı gözümde canlandırma imkanı dahi buldum. Dersten aklımda kaldığı kadarıyla, Osmanlı’nın üretimi bir sac ayağına benziyor. Bu noktada karşımıza ziraat, ticaret ve sonrasında da zanaat çıkıyor.

Ziraat Osmanlı’nın en fazla önem verdiği alanlardan bir tanesi. Hemen her devlet gibi, Osmanlı da ziraat ile ilgileniyor, ziraatle ilgilenenlere destek oluyor. Bunun altında da birinci önceliğimiz olan karnımızı doyurma ve devamlılığımızı sağlama güdüsü yatıyor.

Osmanlı’da tüccar sevilmemekle birlikte katlanılması gereken birisi olarak görünüyor. Sırf hijyen sebebiyle bile tüccarlara soğuk bakılıyor çünkü o zamanlarda salgın hastalıklar genellikle tüccarlar tarafından yayılıyor. Hatta kervansaraylarda, hanlarda tüccarlar halktan tecrit ediliyor. O zamanlar için toplumun en marjinal kesimi olarak tüccarlar öne çıkıyor ve tüccarlık ahlaki bulunmuyor. Bu noktada ziraat ile tüccarlık arasında büyük bir fark ortaya çıkıyor.

Zanaata gelecek olursak Osmanlı tam anlamıyla bir zanaat dünyası. Birçok alanda ve öylesine ince işler yapılmakta ki bu derece iyi ürünleri günümüzde bulmak pek olası değil. Bunun altında da Osmanlı’nın zanaat sistemi yatmakta sanıyorum. Loncalarda örgütlenen zanaatkarlar, kar amacı gütmeden büyük bir baskı altına işlerini yürütüyorlar. Lonca ahlakına göre, kar amacı ve kişisel çıkarlar için üretim yapılmamakta; herkes karın tokluğuna çalışmakta. Fiyatlar sabit, fiyatla oynayanlar ibret olsun diye canından edilmekte. Bunun sebebi fiyatların uçup gitmesinin önüne geçmek, aksi halde fiyatların artması kazancı getirecek. Kazanç da güçlenmek demek, iktidara alternatif güç olmak demek.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.