Afrika, Karaip, Pasifik Ülkeleri: AKP Ülkeleri
Connect with us

3. Dünya

Afrika, Karaip, Pasifik Ülkeleri: AKP Ülkeleri

Yayınlandı

on

Afrika, Karaipler ve Pasifik Ülkeleri, kısaca AKP Ülkeleri, Almanca AKP Staaten, İngilizce ACP Countries, Avrupa Ekonomik Topluluğu ile Lôme I Antlaşmasını imzalayan Afrika, Karaip ve Pasifikte bulunan 46 devletten oluşmaktadır.

Avrupa Ekonomik Topluluğu ile söz konusu 46 AKP Ülkesi arasında 1975 yılında imzalanan Lome I Antlaşmasının gerekçesi, Avrupa Ekonomik Topluluğu açısından şöyle idi: AET, hammadde kaynaklarını garanti altına alacak ve önemli bir hammadde kaynağı olan AKP Ülkelerindeki ayrıcalıklı konumunu bu antlaşma ile sürdürecekti.

Lome I Antlaşması ile 15 Avrupa, 46 Afrika, Karayip ve Pasifik ülkesini içine alan bir işbirliği programı oluşturulmuştur. Bu program çerçevesinde gümrükte yaşanan sorunlar giderilmiş, gümrük engelleri büyük ölçüde kaldırılmıştır. Böylece AKP Ülkelerine Avrupa pazarları açılırken, tarım ve madencilikle elde edilen hammadde ürünlerinin miktar ve fiyatları “garanti altına alınmıştır”.

Not: Bu maddenin hazırlanmasında Prof. Dr. İbrahim Canbolat’ın “Gelişmekte Olan Ülkeler ve Dış Politika” adlı kitabından yararlanılmıştır.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.