Bir Gelişme Modeli Olarak Batı ve Batılılaşma
Connect with us

3. Dünya

Bir Gelişme Modeli Olarak Batı ve Batılılaşma

Yayınlandı

on

20. ve içerisinde bulunduğumuz 21. yüzyılda uluslararası siyaset, ekonomi ve kültür alanlarında Batı‘nın ve özellikle Avrupa‘nın egemenliğini gözlemekteyiz. Söz konusu süreçte Batı‘nın ve özellikle Avrupa‘nın üstün konumu hemen herkesçe kabul görmekte ve Batı, bir gelişme modeli olarak sunulmaktadır.

Avrupa, öncesinde dogmalar ile sınırlandırılmış olsa da, sonrasında coğrafi keşiflerle her anlamda ufkunu genişletmeye başlamış, sömürgelerden Avrupa‘ya kaynak transfer etmiş, bilimsel ve teknolojik gelişmelerle Avrupa‘nın bugünkü gelişmişliğinin temellerini inşa edilmeye başlamıştır. Bugün geldiğimiz noktada Batı, dünyanın en gelişmiş devletlerini içerisinde barındırmaktadır.

Batının bu ilerleyişi ve gelişmişlik durumu, gelişmemiş ve gelişmekte olan devletler için oldukça önemlidir. Gelişmekte olan devletler için Batı önemli bir model olmakta ve iş bu devletler Batılılaşarak gelişeceklerine inanmaktadırlar.

Peki, Batılılaşarak gelişmek nasıl mümkün olacaktır? Batılı gelişmiş devletler gibi olmak, “mış” gibi yaparak mümkün olabilir mi?

Batının bugünlere gelinceye kadar geçirdiği evreler görmezden gelinerek, Batı sadece bugünkü haliyle değerlendiriliyorsa Batılılaşma ile gelişmek, bence, hiç de mümkün görünmemektedir. Avrupa’nın gelişme evreleri görmezden gelinerek, bu süreçteki içsel dinamikler yok sayılarak Batılılaşmak mümkün değildir.

Batılılaşmak ve dolayısıyla gelişmek için öncelikle Batılı devletleri bugünlere taşıyan içsel ve dışsal dinamikler göz önüne alınmalıdır. Söz konusu içsel ve dışsal dinamikler, gelişmemiş ülkeler için de mevcut mudur? Eğer mevcut değil ise, gelişimin mümkün olmadığı kanaatindeyim. Ki zaten bunca yıldır Batılılaştığını ve böylece gelişeceğini iddia eden bunca gelişmekte olan devletin, hala gelişememesi ve bunca yıl sonra hala “gelişmekte olan devlet” olarak niteleniyor olması da beni haklı çıkartmaktadır.

 

Not: Bu maddenin hazırlanmasında Prof. Dr. İbrahim Canbolat’ın “Gelişmekte Olan Ülkeler ve Dış Politika” adlı kitabından yararlanılmıştır.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.