Suriye'de "Diyalog" Da İşe Yaramadı
Connect with us

3. Dünya

Suriye'de "Diyalog" Da İşe Yaramadı

Yayınlandı

on

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bağlı birliklerle muhalifler arasında şiddetli çatışmalara sahne olan Suriye’de Diyalog Toplantısı da tansiyonu düşürmeye yetmedi. Bu Cuma da binlerce yönetim karşıtı ülke genelinde sokaklara dökülerek protesto gösterileri düzenledi. Güvenlik güçlerinin, protestoculara ateş açması sonucu ülke genelinde en az 32  kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

 

Her Cuma olduğu gibi bu Cuma da Suriye, hükümet karşıtı gösterilere sahne oldu. Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın rejim karşıtlarınının taleplerini dikkate alma sözü verdiği diyalog toplantısı gerçekleşse de ülke çapında düzenlenen protesto gösterilerinde yine muhaliflerle güvenlik güçleri arasında kanlı çatışmalar yaşandı.

 

Yerel koordinasyon komiteleri aktivistleri ülke genelindeki çatışmalarda en az 32 kişinin öldürüldüğünü, sadece Başkent Şam’da 23 kişinin güvenlik güçlerinin açtıkları ateş sonucu hayatlarını kaybettiğini iddia etti.

 

Muhalif liderlerden Velid El Bunni, Başkent Şam’da yapılması planlanan “Ulusal Selamet Konferansı”nın güvenlik güçlerinin toplantının yapılacağı salonun önünde bekleyen 14 kişiyi öldürmesi nedeniyle ertelendiğini açıkladı.

 

Yaşanan son olaylar Esad’ın rejim karşıtlarının talepleri doğrultusunda düzenlediği ve 2 gün süren ulusal diyalog toplantısının beklenen sonuçları vermediğini gösterdi.

 

Muhaliflerin şiddet olayları nedeniyle toplantıyı boykot etmesine rağmen, hükümet kanadı, aktivistler, sanatçılar ve hukukçularla bir araya gelmiş ve Suriye’nin yarınları için gerekli yasal düzenlemeler üzerinde çalışmışlardı.

2007'den bu güne "Değiştirmek için anlamak, anlamak için Politik Akademi" sloganıyla "Dünya"nın haber ve analizini veriyoruz...

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.