İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyayı İzleyebilecek Yeni Bir Kuşak Gerekiyor

Türkiye’de iç politikaya dair yazmak her geçen gün biraz daha zorlaşırken, dış politika yazarları da oluşturulmak istenen baskı ortamından nasibini alıyor. Eğer dış politika yazan köşe yazarlarını takip eden biriyseniz bu köşe yazarlarının hemen hepsinin ezberletilmişcesine aynı şeyleri yazıyor ve dünyaya aynı pencereden bakıyor olduklarını fark etmişsinizdir.

Özellikle yaşanmakta olan “Arap Baharı” süresince bunu gördük: kaleme alınan köşe yazıları tek bir yazarın eseri gibi: Hemen her köşe yazısında Mübarek, Kaddafi ve Esad kötülenirken Batı kutsandı. Batılı ajansların dilini olduğu gibi, hiçbir akıl süzgecinden geçirmeden okurlarına sunmakta bir kusur görmediler.

Bu dış politika yazarlarının koro haline anı şeyleri söylemeleri, aynı satırları yazmalarının,  görebildiğim kadarıyla, 2 sebebi var:  birincisi, belirttiğim gibi korodan farklı bir ses çıkarttıkları zaman “cezalandırılmaktan” korkmaları; ikincisi ise yeterli niteliklere sahip olmadıkları için ancak koroya ayak uydurarak var olabileceklerini düşünmeleri.

Türkiye adına durum bu kadar vahim olunca, birşeyler yapmak gerektiğini düşünmeye başladım. İşe öncelikle kendimden başladım ve bir karar aldım: bundan sonra düzenli olarak dış politika yazıları kaleme alacak ve bu alandaki çalışmalarıma ağırlık vereceğim. Her Pazartesi, dış politika yazılarımla Politik Akademi‘de olacağım.

Politik Akademi’deki periyodik dış politika yazıları benimle de sınırlı kalmayacak ve kalemine güvendiğim dostlarımı da Politik Akademi‘de yazmaya teşvik edeceğim. Böylelikle Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu nitleikli dış politika yazarlarının sayısının artmasına da vesile olabileceğimize inanıyorum.

Türkiye, dünyayı izleyebilecek yeni bir kuşağa ihtiyaç duyuyor ve bu ihtiyacı bizim kuşağımız karşılayacak. Bizim kuşağımıza düşen görev dünyayı anlamak ve anlatmak için çabalamak; Türkiye’nin dünyaya farklı pencerelerden de bakabilmesini sağlamaktır. Bu görev bilinciyle Politik Akademi olarak elimizden geleni yapacak; hem genç kuşaklara açık bir mecra olarak yolumuzua devam edecek hem de bu genç kuşakların kendisini geliştirmesi için imkanlar sunacağız.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir