İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye, Suriye'yle Savaşa Mı Sürükleniyor?

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad üzerindeki uluslararası baskı sürerken, Türkiye’nin askeri bir müdahaleye hazırlandığı iddiaları diplomasi kulislerini hareketlendirdi.

Ankara iddiaları yalanladı ama hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açıklamaları hem de  Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Türkiye’yi ima ederek  “Birleşmiş Milletler çatısı dışında bir oluşum çağrısı yapması” kafaları karıştırdı.

Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’dan gelen açıklamalar da kafaları karıştırdı. Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’da konuşan Clinton, Birleşmiş Milletler çatısı dışında Suriye halkına yardım çabalarının artırılması çağrısı yaptı. Diplomatik gözlemciler Clinton’ın bu sözleriyle Libya konusunda oluşturulan Temas Grubu’na benzer bir ittifakı ima ettiğini düşünüyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Amerika Birleşik Devletleri  ile Rusya arasında restleşme yaşanırken Münih’teki Güvenlik Zirvesinde bir araya gelen Clinton ve Davutoğlu’nun Suriye’ye uluslararası bir müdahaleyi içeren formül konusunda  uzlaştığı öne sürülmüştü.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir