Libya saldırısı… El Kaide… Obama…
Connect with us

ABD

Libya saldırısı… El Kaide… Obama…

Yayınlandı

on

 “Obama savaş tüccarlığı yapacak bir siyasetçi değil…”

Söyleyen kim? Amerika’nın BM eski Büyükelçisi ve eski New Mexico Valisi Bill Richardson… Hafta başında Demokrat Parti Kurultayı’na katılan Richardson, Amerika’nın Sesi’ne konuk olmuş, Başkan Obama’nın dış politikasını anlatıyor: “El Kaide örgütünü büyük ölçüde yok etti. Bin Ladin’i ortadan kaldırdı. Latin Amerika ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmaları imzaladı. Rusya ile silahsızlanma anlaşmasına imza attı. Çin konusunda gerçekçi bir politika izliyor. Başkan Obama savaş tüccarlığı yapacak bir siyasetçi değil… İşbirliğinden yana; kimseyi dışlamıyor. İran’la mücadelede Avrupa bizim tarafımızda yer alıyor. Uluslararası toplum Obama’yı sevdi. Romney dış politikada Obama’ya rakip olmaktan çok uzak.”

***

Ertesi gün… Libya’da Amerika’nın Bingazi Konsolosluğu’na düzenlenen saldırıda Büyükelçi J. Christopher Setephens’ın da aralarında bulunduğu  dört kişi öldürülüyor.

Libya’nın çiçeği burnunda Başbakanı Mustafa Abu Şakur, BBC’ye yaptığı açıklamada bir soruşturmadan söz ediyor ve bazı kişilerin gözaltına alındığını bildiriyor.

***

İki gün sonra… Bu kez Libya Meclis Başkanı Muhammed Yusuf el Mugaryef, Fransız Haber Ajansı’na Bingazi saldırısının “planlı” bir eylem olduğunu açıklıyor. Yani, barışçıl bir gösterinin bir şiddet olayına dönüşmesi değil yaşananlar.

Mugaryef’in verdiği bilgilere göre olay, en başından bu şekilde planlanmış ve operasyon gayet incelikli bir şekilde yürütülmüş; 11 Eylül saldırılarının yıldönümüyle de çakıştırılmış. Ve El Kaide bağlantısı ortaya çıkarsa hiç şaşırtıcı olmaz.

Peki, filmde mi dahil bu plana? Hayır! Önceden hazırlanan bir plan söz konusu. Filmle ilgili protestolar, planlanan saldırıyı gizlemek için kullanılmış olabilir. (Dünya Bülteni)

***

Şimdi… Bir yanda Bill Richardson’ın övgüyle anlattığı Obama’nın dış politikası var. Ki Cumhuriyetçiler tarafından zayıflıkla suçlanıp yerden yere vuruluyor. Öbür yandaysa, Libya’da olduğu gibi, Amerika’nın küresel çıkarlarını tehdit eden gelişmeler var.

Bu durum seçimleri etkiler mi? Etkileyeceği anlaşılırsa Obama ne düşünür ve ne yapar? Savaş tüccarlarına teslim olur mu?

***

Evet, Bingazi’de yaşananların gelip dayandığı soru bu. Eğer saldırı gerçekten planlıysa ve de Libya Meclis Başkanı’nın belirttiği gibi, titiz bir hazırlık sürecinin sonunda gerçekleştirilmişse, durum vahim demektir. Obama’nın sert bir yanıt için hazırlık yapması gerekir. Aksi halde 6 Kasım başkanlık seçimi tehlikeye girer…

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.