Ankara-Washington İlişkilerinde Gerilim
Connect with us

ABD

Ankara-Washington İlişkilerinde Gerilim

Yayınlandı

on

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Afrika gezisi devam ederken iki başkent arasında Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle sıkıntılı günler yaşanmaya başlanmıştı.
Ancak Erdoğan gezi sırasında tepki göstermemiş, Washington’a yanıt vermeyi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na bırakmıştı.
Ama şimdi bizzat kendisi, Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen tepkilere sert bir mesajla karşılık verdi. Üstelik İstanbul’da Türkiye ve AB ortak gelecek buluşmasında konuşurken…
Söylediği şuydu: “Bize ders vermeye gayret edenler acaba ABD’deki Wall Street olaylarını nereye koyacaklar? Biber gazı olayı, 17 kişinin ölümü orada oldu. Buna benzer olaylar İngiltere’de, Fransa’da, Almanya’da da yaşandı. Yunanistan’da daha büyüğü yaşandı. Bunlar üstelik AB üyesi ülkeler. Bütün bu olanlara karşı tepki ne oldu? Ben bu soruya cevap bulmak istiyorum…
ABD cevabı hiç geciktirmedi, Ankara’daki Büyükelçiliğin “Twitter” hesabından tek satırlık bir açıklama gönderdi: “US Occupy Wall Street hareketi ile ilgili raporlar yanlıştır. Bu harekete dayanarak hiçbir polis müdahalesi ölümle sonuçlanmamıştır.
Başbakan Erdoğan’a ABD’deki Occupy eylemlerinde 17 kişinin öldüğüne ilişkin bilgiyi, Dışişleri Bakanlığı vermiş olmalı.
Bakanlık, Başbakan’ı zor durumda bırakan, böylesi bir hataya nasıl düşer?
Zaten gerginleşen ilişkileri bir de bu şekilde zora sokmanın hesabını verecek bir sorumlu olacaktır herhalde…
Büyükelçiler ve Gül’ün adı
Türkiye’de büyükelçilik yapan iki Amerikalı diplomat: Ross Wilson ve James Holmes… İkisi de Türkiye’deki eylemleri değerlendirirken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı açıklamaların etkisi üzerinde duruyorlar.
Wilson’ın sözleri şöyle: “Cumhurbaşkanı Gül’ün mesajı önemli ve yapıcı bir açıklamaydı.
Holmes da şöyle diyor: “Cumhurbaşkanı Gül’ün açıklaması, bunların [eylemlerin] demokrasinin temel unsurları olduğunu kabul ettiğini gösteriyor. (…) Cumhurbaşkanı Gül’ün açıklamaları itidal havası yaratma açısından gerekliydi.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.