Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi (IMPR)
Connect with us

Örgüt ve Kurumlar

Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi (IMPR)

Yayınlandı

on

impr_en_son_logoUluslararsı Orta Doğu Barış Araştırmaları Merkezi (IMPR) Bolu/Türkiye merkezli bir düşünce kuruluşudur. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veysel Ayhan’ın başkanlığını yaptığı merkez özellikle Suriye, Irak ve İran olmak üzere Orta Doğu’ya yönelik araştırmalarla öne çıkmaktadır.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan tarihi, stratejik, toplumsal ve siyasal değişim bir çok açıdan Türkiye’de farklı arayışların ortaya çıkmasına yol açmış bulunmaktadır. Yaşanan değişimi yakından takip etmek, gelişmeleri ve değişim sürecini anlamaya ve analiz etmeye çalışmak başlı başına bir araştırma, yoğunlaşma ve uzmanlaşmayı gerektirmektedir. Akademik kaygıların hakim olduğu ve kurumsal düzeyde de bölgeye odaklanmış çalışmaların ilerleyen dönemlerde hem bölgemiz hem de toplumsal istikrar ve barış arayışı içinde olan tüm kesimlere yeni bir bakış açısı kazandıracağı açıktır.

Uluslararası Orta Doğu Barış Araştırmaları Merkezi’ne (IMPR) yön veren unsurların başında, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşayan tüm toplumsal grupların çıkarlarını, barışını ve işbirliğini en üst seviyede gerçekleştirilmesine katkı sağlayıcı araştırmalar, çalışmalar ve etkinlikler yapmaktır. IMPR çalışmalarının ilkelerini oluşturan temel vizyon ve misyon ise barış ve toplumsal istikrar odaklı bilgi üretimi olacaktır. Bu bağlamda IMPR bölge halklarının hiçbir ayrım gözetmeksizin barış içinde bir arada yaşama iradesini tüm kaygıların üstünde bir öneme sahip olduğu ilkesiyle hareket etmektedir.

Tarihsel, siyasal, toplumsal ve kültürel olarak kendisini Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın bir parçası olarak tanımlayan IMPR, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı dışarıdan değil içeriden anlama gayreti, isteği ve çabasının bir sonucu olarak 2012 yılında kurumsal yapısını oluşturmuştur. Bir düşünce kuruluşu olarak IMPR birey odaklı ve interdisipliner bir çalışma modeli benimsemektedir. Düşünce kuruluşu-akademi arasındaki ilişkileri en üst seviyede önemseyen IMPR yayınlarında tarihsel, kültürel, siyasal ve toplumsal derinleşmeye önem vermektedir.

Daha fazla bilgi için kurumun resmi web sitesine www.impr.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.