Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV)
Connect with us

Örgüt ve Kurumlar

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV)

Yayınlandı

on

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV), İstanbul merkezli bir Sivil Toplum Kuruluşu’dur. Yasal olarak 1994 yılında vakıf şeklinde kurulmuş olsa da, TESEV’in geçmişi 1961’te Dr. Nejat Eczacıbaşı tarafından kurulan Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti’ne kadar uzanmaktadır.

Kendi tanımıyla Türkiye Ekonomik Ve Sosyal Etüdler Vakfı, “bilimsel araştırmalara dayalı bulgular ile politika kararları arasında bağ kurulması için araştırmalar yürütmek, özgür düşünce ve bilgi birikiminin en geniş anlamda yayılmasına yönelik konferans, açık oturum, yuvarlak masa toplantıları düzenlemek amacıyla kurulmuş bir düşünce üretim merkezidir“.

TESEV’in yıllık bütçesinin 2 milyon ABD doları civarında olduğu açıklanmıştır. Bunun 400.000 ABD doları Soros-Vakfı tarafından karşılanırken, geri kalanı yerli kaynaklardan temin edildiği belirtiliyor. TESEV ayrıca Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Dünya Bankası ve başka organizasyonlardan ödenekler alıyor.

Akademisyenler, bürokratlar, iş adamları, yöneticiler, sanayiciler, gazeteciler, sendika liderleri ve çeşitli meslek sahiplerinden iki yüzü aşkın kişi tarafından kurulan TESEV’in amacı toplumun karşı karşıya bulunduğu sorunları; sorunu birebir yaşayan halk kitlesinden öğrenerek, gerçek çözüm seçenekleri oluşturmak için çalışmalarını bilimsel yaklaşım ve yöntembilim araştırmaları ile yürüterek, akademik araştırmalar ile politik kararlar arasında bir etkileşim kurtmak olarak belirtlenmiş.

Daha fazla bilgi için kurumun resmi web sitesine www.tesev.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku
Reklam
2 Yorum

2 Comments

 1. Ayşegül

  21/06/2017 at 21:01

  Merhaba
  Hacettepe üniversitesi sosyoloji bölümü öğrencisiyim.
  İlgilenirseniz cv mi göndermek isterim.
  Teşekkür ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.