Kırım, Rusların Kıbrıs Politikasını Çökertti
Connect with us

Makale Analiz

Kırım, Rusların Kıbrıs Politikasını Çökertti

Yayınlandı

on

Kıbrıs’taki tartışma Rum kesiminde bulunan Ukrayna Büyükelçisi’nin Rusya’ya sataşmasıyla başladı…

Ukrayna Büyükelçisi Borys Humeniuk, Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılmasını Kıbrıs’taki Türklerin KKTC olarak ayrılmalarına benzetti. KKTC için “yasadışı” ifadesini kullanan Humeniuk, “Kırım’ın ayrılması da yasadışıdır” dedi.

***

Rum kesimindeki Rusya Büyükelçisi Stanislav Osadchiy’in Ukraynalı meslektaşına yanıtı gecikmedi. Yanıt şöyleydi:

“Kırım nüfusunun büyük çoğunluğu Rus kökenlidir. Kıbrıs’ın kuzey kesimindeki nüfusun çoğunluğu da Rumlardı, Türkler azınlıktaydı.”

Rus büyükelçi ayrıca Kırım’ın sadece son 60 yıl içinde Ukrayna’ya ait olduğunu kaydederek “Onun dışında Kırım’ın tarihte daima Rusya’nın bir parçası olarak bilindiğini” söyledi.

Osadchiy’e göre Kıbrıs’taki Türkler için böyle bir durum söz konusu değildi. Zaten KKTC bağımsız bir devlet değildi ve dünyaca da tanınmıyordu.

***

Tabii bu durumda, haklı olarak KKTC ve Türkiye’den Rusya’ya itirazlar gelebilir.

ABHaber’deki yorumda belirtildiği gibi Rusya’nın Kırım’a müdahalesinin ve ilhakının BM tüzüğüne, Helsinki Nihai Senedi’ne ve Moskova’nın uymakla yükümlü olduğu diğer anlaşmalara aykırı olduğu savunulabilir.

Birincisi… BM yasası, üye ülkelerin bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün korunmasını öngörüyor.

İkincisi… AGİT’in temel belgesi olan Helsinki Senedi de tüm devletlerin egemenliğinin, bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün korunmasını şart koşuyor.

Üçüncüsü… 1994 yılında Rusya, ABD ve İngiltere arasında imzalanan bir “Ukrayna anlaşması” var. Bu anlaşmaya göre imza sahibi ülkeler Ukrayna’nın nükleer silahlardan arındırılmasına ortak çaba harcarken toprak bütünlüğüne de saygı göstereceklerini taahhüt ediyorlar.

***

Kırım’daki referandum ve ilhak olayları Rusya’nın Kıbrıs politikasındaki çelişkilerini de ortaya çıkardı.

Bilindiği gibi Moskova, Rumlardan yana… KKTC’yi tanımıyor ve yasadışı olarak kabul ediyor.

İyi de Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi, Kırım’daki referandum ve ilhak kararı da yasadışı değil mi?

Kaldı ki Kırım’da Rus nüfusa yönelik soykırımı tehlikesi yoktu Kıbrıs’ta olduğu gibi. Ukraynalılar Rusları öldürmüyordu. Geçinip gidiyorlardı.

***

ABHaber’in değerlendirmesinde Putin’e yöneltilen bir soru var. Soru şöyle:

“Kıbrıslı Türkler referandum yaparsa Moskova tanır mı?” Tabii ki tanımaz.

Tanımaz ama bundan böyle Rusya’nın Kıbrıs politikasını da kimse ciddiye almaz.

ABD’den Japon savaş suçlularına yasak

Washington, savaş suçu şüphelisi 35 Japon vatandaşının ABD’ye girişini yasakladı. ABD ilk kez 1994 yılında savaş suçu şüphelisi 16 Japona giriş yasağı uygulamıştı.

Şu anda yasak getirilen 35 Japonun 2. Dünya Savaşı’nda 6 haftada 300 bin Çinlinin öldürüldüğü Nanjing katliamına katılmalarından ve insan vücudu üzerinde “mikrobik deney” gibi savaş suçları işlediklerinden şüphe duyuluyor.

ABD Adalet Bakanlığı’nın da doğruladığı giriş yasağının, aynı zamanda, milliyetçi söylemi ve tavırları nedeniyle Çin ve Güney Kore’nin tepkisini çeken Japonya Başbakanı Shinzo Abe’ye bir uyarı niteliğinde olduğu öne sürülüyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.