3. Dünya Ülkeleri ve 77′ler Grubu
Connect with us

3. Dünya

3. Dünya Ülkeleri ve 77′ler Grubu

Yayınlandı

on

Üçüncü dünya ülkeleri arasında yer alan 77’ler Grubu, 1964 yılında Genf‘te ortaya çıkmış ve gelişmiş endüstri ülkelerine karşı üçüncü dünya ülkelerinin ekonomik çıkarlarını savunmayı amaçlamıştır.

Halihazırda 120’nin üzerinde üyesi bulunan grubun adı ilk üye sayısına atfen halen 77’ler Grubu olarak anılmaktadır.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı ile seslerini duyuran 77’ler Grubu, mevcut uluslararası düzeni sorgulamakta ve üçüncü dünya ülkeleri lehine mevcut ekonomik düzenin değişmesini talep etmektedir.Bu haliyle, 77’ler Grubu, Bağlantısızlar Hareketinden farklı olarak ideolojik ve siyasal bir temelden çok ekonomik bir temele ve talebe sahiptir.

 

Not: Bu maddenin hazırlanmasında Prof. Dr. İbrahim Canbolat’ın “Gelişmekte Olan Ülkeler ve Dış Politika” adlı kitabından yararlanılmıştır.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Uluslararası İlişkilerde Üçüncü Dünya: Dünden Bugüne Üçüncü Dünya Ülkeleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.